Kryteria oceniania gier na HackSlashSite

Grafika, to całościowa ocena nie tylko poziomu technicznego modeli i animacji, ale także estetyki i klimatu, jaki jest przez nie potęgowany (lub nie), dlatego nie każdy h&s obdarzony słabą grafiką uzyska z tej kategorii automatycznie niską notę – będzie ona zależna także od przyjętej estetyki/konwencji.

Dźwięk, to całościowa ocena zarówno ścieżki dźwiękowej dostępnej w grze, ze szczególnym uwzględnieniem klimatu, jaki potęguje, jak również odgłosów otoczenia i dialogów, jeśli zostały udźwiękowione.

Mechanika, to zbiorcza ocena zasad, jakie rządzą rozwojem bohatera – mowa tutaj o systemie umiejętności i rozwoju postaci poprzez przydzielanie punktów, rozdzielanie talentów etc., a także ocena tego, jak bardzo system gry jest złożony, przy czym nie liczy się tutaj ilość, a jakość.

Itemizacja, to całościowa ocena lootu, czyli przedmiotów wypadających w grze, które zakładamy/ubieramy/wprawiamy na naszego bohatera. Ocena dotyczy różnorodności przedmiotów i ich statystyk, oraz możliwości ich modyfikowania/upiększania/tworzenia poprzez crafting i inne przedmioty, np. gemy, runy etc.

Losowość, to ocena tego, w jakim stopniu losowe są tereny (plansze, lokacje), przedmioty oraz występowanie różnorodnych potworów.

Grywalność, to wyznacznik tego, jak bardzo dana gra jest wciągająca, jaki ma poziom trudności oraz replayability.

Każde kryterium oceniane jest w skali od 1 do 10, zaś ocena końcowa stanowi średnią z sześciu wyżej wymienionych. Gra ze zbiorczą notą od 1 do 3 ma status „czerwony”, zaś noty od 4 do 7 podkreślamy kolorem żółtym. Jeżeli średnia gry, po zaokrągleniu, wyniesie „8” i więcej, tablicę z takim wynikiem oznaczamy zielonym kolorem – jest to swoisty znak jakości i rekomendacja gry z naszej strony. Nie stosujemy ocen połówkowych, choć, co naturalne, takowe mogą wystąpić po przeliczeniu średniej ocen sześciu kryteriów. Przekładając cyfry na słowa, oceny oznaczają:

1 – dno
2 – tragedia
3 – bardzo złe
4 – złe
5 – przeciętne
6 – może być
7 – dobre
8 – bardzo dobre
9 – świetne
10 – arcydzieło.